Kancelaria adwokacka – kiedy warto ją odwiedzić?

Często w życiu musimy radzić sobie z trudnymi sytuacjami, które wydają się bez wyjścia. Warto przy takich okazjach skonsultować się ze specjalistą od prawa, który będzie w stanie zaradzić naszym problemom i doradzi nam, jak sprawić, aby wszystko poszło po naszej myśli. Są to adwokaci lub radcy prawni. Czy kancelaria prawna pomoże rozwiązać problem?

Kancelaria prawna – adwokat a radca prawny

Na początku warto rozeznać, czym różnią się od siebie zawody adwokata i radcy prawnego. Mają one obecnie więcej podobieństw. Różnice stale się zacierają. Jeszcze do 2015 roku tylko adwokat mógł realizować funkcję obrońcy w procesie karnym. Wtedy to się zmieniło na bazie określonych przepisów prawa, z zastrzeżeniem, że radca prawny nie może pozostawać w stosunku pracy, jeśli prowadzi taką sprawę. To kolejna różnica między tymi zawodami – radca prawny może świadczyć swoje usługi w stosunku pracy.

Obydwie profesje to natomiast wolne zawody zaufania publicznego, które oprócz występowania przed sądami, urzędami lub innymi instytucjami w charakterze obrońcy, lub pełnomocnika charakteryzują się świadczeniem pomocy prawnej, udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, a także opracowywaniu projektów aktów prawnych. 

Kancelaria prawna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W miejscowości Olsztyn służyć nam może kancelaria prawna świadcząca wysokiej jakości usługi. Przy wyborze właściwego podmiotu, z którego będziemy korzystać, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Należy do nich przede wszystkim staż firmy na rynku. Im dłużej dane przedsiębiorstwo świadczy swoje usługi, tym większa szansa, że trafimy na profesjonalistów. Dowodzi to zaufaniu klientów, a bez nich nie byłoby sukcesu. Ponieważ przepisy ciągle się zmieniają, ważne, żeby kancelaria prawna była przygotowana na wszystko. Istotni są tutaj radcy prawni i adwokaci, którzy stale przyswajają swoją wiedzę oraz doszkalają się, w jaki sposób pomagać w danych sytuacjach oraz interpretować prawo. Dużą rolę gra wykształcenie prawnika, a także doświadczenie. Dlatego wysokiej jakości kancelaria prawna w miejscowości Olsztyn powinna zadbać o jak najszerszą ofertę – od spraw cywilnych poprzez karne aż po obsługę firm. Takie usługi można znaleźć np. na stronie.

Sprawy cywilne a sprawy karne

Warto rozeznać, czym różnią się poszczególne rodzaje spraw. Sprawy karne dotyczą dochodzeń w sytuacji, gdy ktoś jest podejrzany lub oskarżony o popełnienie przestępstwo. To co definiujemy jako przestępstwo, jest określone w poszczególnych paragrafach kodeksu karnego. Na pewno można w tym wypadku uwzględnić przypadki wymuszenia, niepłacenia podatków, kradzieży, fałszerstwa, oszustwa, narkotyków, cyberprzestępczości, naruszenia nietykalności cielesnej, spraw o zniesławienie. Dobra kancelaria prawna w miejscowości Olsztyn powinna pomóc w zakresie doradztwa podatkowego i karnego lub w sytuacji, gdy sprawa karna już jest w toku – może to dotyczyć zarówno samego zainteresowanego, jak i jego najbliższych.

Sprawy cywilne z kolei uwzględniają kwestie bardziej przyziemne. Dotyczą np. kwestii spadkowych, podziału własności, rozwodów i spraw alimentacyjnych, czy odszkodowań związanych z naruszaniem dóbr osobistych w związku ze śmiercią bliskiej osoby, czy też z udziałem pracodawców i przypadków np. mobbingu, a także spraw związanych z obcokrajowcami, np. z legalizacją ich pobytu. Dobry prawnik powinien zapoznać się z wszystkimi dokumentami i sporządzać stosowne oświadczenia, pisma sądowe oraz umowy cywilne. Do obowiązków należy też inicjatywa w przypadkach odwołań i skarg na decyzje sądu.